Komody barokowe – monumentalne formy i bogate zdobienia

Komody barokowe to masywne, często rzeźbione meble, które stanowią wyraz bogactwa i artystycznego przepychu XVII i XVIII wieku. Charakterystycznym przykładem jest commode en tombeau, czyli komoda z wybrzuszonym frontem, często zdobiona intarsją, brązami złoconymi oraz marmurowym blatem. Ten typ mebla, rozpowszechniony we Francji za panowania Ludwika XIV, stał się inspiracją dla kolejnych stylów zdobnictwa​.

Komoda Art Deco – geometria i elegancja modernizmu

Styl Art Deco wprowadził do wzornictwa mebli zgeometryzowane formy, symetryczne linie i eleganckie wykończenia, często z elementami chromu, szkła czy egzotycznych fornirów. Bufet Art Deco, często mylony z klasyczną komodą, to mebel o długim, smukłym korpusie, stanowiący ozdobę zarówno jadalni, jak i salonu. Wykorzystanie cennych gatunków drewna oraz połyskliwej politury nadaje mu ekskluzywnego charakteru​.

Komoda Biedermeier – funkcjonalność i klasyczna harmonia

Komody w stylu Biedermeier cechuje prostota i funkcjonalność, podkreślona naturalnym drewnem oraz oszczędnymi zdobieniami. W XIX wieku popularność zyskały komody o delikatnych liniach, często z zaokrąglonymi krawędziami i smukłymi nóżkami. Ich symetryczna konstrukcja i subtelne intarsje nawiązują do klasycyzmu, ale jednocześnie są bardziej użytkowe i dostosowane do codziennego użytku​.

Komody Ludwika XIV – królewskie wzornictwo i symetria

Styl Ludwika XIV to kwintesencja klasycznego francuskiego designu – komody z tego okresu są monumentalne, często wzbogacone o złocone aplikacje, intarsje z egzotycznych gatunków drewna oraz marmurowe blaty. Mazarine commode, zaprojektowana przez André-Charlesa Boulle’a, to przykład wytwornego mebla o dynamicznej formie, który zachwycał na dworze królewskim i w arystokratycznych rezydencjach​.

Komody neorenesansowe – odwołanie do mistrzów rzemiosła

Neorenesansowe komody inspirowane były wzorami meblarstwa XVI i XVII wieku. Solidne bryły, bogate rzeźbienia oraz detale nawiązujące do architektonicznych elementów zamków i pałaców, sprawiają, że te meble wprowadzają do wnętrza majestatyczny, historyczny klimat. Popularne były cassettone, czyli masywne skrzynie z szufladami, które później dały początek klasycznym komodom, oraz dekoracyjne kredensy neorenesansowe​.

Wąska komoda witryna – subtelne połączenie praktyczności i estetyki

Kompaktowe wąskie komody witryny to eleganckie meble, które pełnią zarówno funkcję przechowywania, jak i ekspozycji. Zazwyczaj mają szklane drzwiczki, za którymi można wyeksponować porcelanę, bibeloty czy książki. Były popularne od XVIII wieku i ewoluowały w wielu stylach, od klasycyzmu po modernizm.


Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.


Koszyk