Porady

ico_hint

Należy pamiętać, że meble wykonane w politurze są wrażliwe na alkohol, wysoką temperaturę oraz wilgoć. Nie należy ich stawiać przy grzejnikach czy kominkach a na powierzchni stawiać mokrych lub gorących przedmiotów.

Wszystkiego rodzaju naczynia stawiamy na podkładkach. Proszę pamiętać, że świeżo odnowiony mebel nie ma do końca utwardzonej powierzchni, dlatego nie kładziemy serwetek ani innych ozdób ze względu na ich możliwość odznaczenia.

ico_hint

Do sprawdzenia czy powłoką chroniącą mebel jest politura wystarczy wata oraz czysty spirytus (alkohol etylowy), bądź ewentualnie denaturat. Próbę należy wykonać w najmniej widocznym miejscu.

Nasączonym alkoholem wacikiem pocieramy mebel. Jeśli wacik zacznie się lepić, a w dodatku zabarwi się, to mamy do czynienia z politurą. Natomiast jeżeli wacik pozostanie czysty lub szary i brudny, bez efektu lepienia, to mamy do czynienia z lakierem.

ico_hint

Do pielęgnacji mebli politurowanych możemy stosować dwóch obecnie dostępnych na runku produktów.

  • olejek wazelinowy,
  • spray do pielęgnacji politurowanych mebli Antiquaire firmy Starwax.

Należy pamiętać, że politura najbardziej lubi suchą flanelową lub bawełnianą szmatkę. Powyższe środki dodatkowo zabezpieczają i umożliwiają dokładne usunięcie zabrudzeń i kurzu, jednakże używajmy ich z umiarem, gdyż dużą ich ilość może powodować lepienie się mebla.

ico_hint

Miękką flanelową szmatkę zwilżamy olejkiem i delikatnie wcieramy do w powierzchnię. Proszę pamiętać aby nanieść cienką warstwę. Tego typu zabieg wykonujemy nie częściej niż raz w tygodniu, ponieważ nadmierne natłuszczanie mebla spowoduje jego lepienie się.

ico_hint

Meble lakierowane są bardzo proste w czyszczeniu. Ich gładka, wodoodporna powierzchnia pozwala na używanie wielu środków dostępnych na rynku.

Środki te zazwyczaj nakładamy miękką szmatką na wcześniej odkurzony mebel i po kilku minutach polerujemy cały mebel.

Jeśli zabrudzenia są niewielkie można również ostrożnie przetrzeć mebel wilgotną ściereczką, ponieważ większość lakierów znosi taki krótko trwały zabieg.

ico_hint

Małych rys możemy pozbyć się używając specjalnych piór retuszerskich w kolorze naszego mebla, które możemy dostać a marketach budowlanych. Należy mieć świadomość, że taki sposób zatuszowania rys nie daje rewelacyjnego efektu, ponieważ często trudno jest dobrać idealnie pasujący kolor do mebla.

Jeśli jednak mają Państwo dostęp do sklepów dla plastyków, to można tam zaopatrzyć się w wodoodporny flamaster. Należy pamiętać, że piórko lub flamaster jedynie lekko ukryje zadrapanie bądź rysę ale jej nie zlikwiduje.