Meble biedermeier
Koniec ery Napoleona w roku 1815 początkowo nie wpłynął na zmianę formy mebli. Widoczna stała się jedynie rezygnacja ze zbyt dekoracyjnych brązowych okuć. W ten sposób wczesny biedermeier stał się oszczędną formą empire`u i dopiero później został wzbogacony o nowe historyzujące elementy. Zarówno polskie, jak i zagraniczne, niemieckie meble biedermeierowskie stały jednak nie tylko w domach mieszczan, także w ziemiańskich dworach.
Meble w stylu biedermeier
Nazwa stylu – biedermeier – początkowo miała zabarwienie pejoratywne. Pochodzi od nazwiska bohatera tomu satyrycznych wierszy Ludwiga Eichrodta pt. „Biedermeiers Liederlust”. W opinii krytyków rodzący się po 1815 roku styl charakteryzowany jako „sztuka mieszczan dla mieszczan” miał odpowiadać właśnie gustom takich Biedermeierów.
Ważnym meblem biedermeierowskim był stół, wokół którego mogła zebrać się cała rodzina. Zazwyczaj miał kształt okrągły lub owalny i wspierał się na jednej umieszczonej pośrodku grubej nodze. Komoda występowała w typowej, klasycystycznej formie, miała trzy głębokie szuflady na dole i jedną płaską nieco wysuniętą do przodu nad nimi, a całość flankowały dwie kolumny, półkolumny albo pilastry. Komoda należała do standardowego wyposażenia wnętrz, podobnie jak przeszklone szafki witryny z pełnymi drzwiczkami u dołu, często wykonane jako szafki narożne. Powstałe w tym czasie różne typu krzeseł cechowała zazwyczaj prostota i elegancja linii, dopasowanych do układu ciała człowieka. Najważniejszym meblem do siedzenia w salonie była oczywiście sofa. Poręcze i oparcie zdobione były motywami takimi jak kolumny, palmety czy woluty. Niekiedy mieściły one wsuwane schowki do przechowywania różnych przyborów do szycia.

Meble biedermeier w naszej ofercie

Z dzisiejszej perspektywy mebli w stylu biedermeier, solidnych i na ogół prostych w formie, nie sposób postrzegać negatywnie. Tym bardziej, że charakterystyczna uroda mebli biedermeierowskich wiązała się z dążeniem do zapewnienia użytkownikowi komfortu. Z czasem (po ok. 1830 roku, gdy we Francji rodził się styl Ludwika Filipa) niemiecki i rosyjski biedermeier zaczął ewoluować ku formom bujniejszym i bogatszym. Meble w stylu biedermeier zyskiwały wtedy linię bardziej swobodną, a dekorację – obfitszą. Wtedy właśnie biedermeier okazał się dostosowaniem osiągnięć sztuki romantycznej do gustów mieszczaństwa. Kojarzone z prostym i funkcjonalnym, a zarazem bardzo prestiżowym wystrojem, stały się na nowo bardzo modne i poszukiwane.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą mebli biedermeier w naszym sklepie internetowym Neoantyk.pl, w którym uniwersalny charakter tych mebli umożliwi łączenia ich z innymi stylami, a elegancka forma mebli zostanie doceniona we współczesnych czasach.